Slovník pojmů IT

Hardware - jedná se o souhrnné označení všeho pevného v počítači či v notebooku.

 

Software - programové vybavení notebooku/počítače (operační systém, antivir, koncelářské programy, grafické programy, atd.)

 

 

 

 

Základní deska (též označována jako mainboard, motherboard) - patří do základního hardwaru většiny počítačů. Základní deska prakticky rozhoduje o tom, jaké komponenty budeme moct do ní zapojit. Propojuje jednotlivé součástky počítače, tak aby se zdrojem elektrického napětí fungovaly jako celek. V klasickém typu je zapojený procesor a paměti. Další komponenty (pevný disk, grafická a zvuková karta, atd.) jsou připojeny přes kabely a rozšiřující sloty, které jsou zapojeny do příslušných konektorů. V základní desce je už vložena paměť ROM, ve které je uložen systém BIOS.

 

 

Procesor - (CPU) je tzv. mozkem celého počítače, jeho nejdůležitější částí (hardwarem). Ovládá veškeré funkce, obecně slouží k tomu, aby PC fungoval. U procesorů jsou základními parametry frekvence (rychlost procesoru udávaná v GHz, čím vyšší číslo při stejném počtu jader, tím vyšší výkon), počet jader (díky vyššímu počtu jader dokáže procesor zpracovávat více úloh současně, čímž urychluje běh aplikací i celého operačního systému. Trh ovládly společnosti AMD a Intel. Příklad procesorů (Intel Core i7 - 7700K, AMD Ryzen 7 1700). 

 

 

Grafická karta - je nepostradatelnou součástí každého počítače, jejímž úkolem je vytvářet grafický výstup na monitor. Součástí grafické karty je grafický procesor (GPU). Podle způsobu využití můžeme grafické karty dělit na multimediální, herní, profiherní a profesionální.

 

 

Pevný disk - používá se také termín harddisk ve zkratce (HDD). Používá se v dočasnému nebo k trvalému uchovávání dat v PC. Zápis probíhá pomocí magnetické indukce. Pro připojení pevných disků k počítači se používají rozhraní ATA nebo SATA. Kapacitně se HDD pohybují od 250 GB. Standardem se pozvolna stává 1 TB. HDD můžeme rozdělit na interní nebo externí (přenosné - ty se zpravidla používají na zálohu dat).

 

 

Operační systém - používá se zkratka OS. Je základním vybavením počítače. Stará se o správnou komunikaci mezi jednotlivými komponenty, vytváří grafické a uživatelské prostředí. Nejznámější je OS Windows (na trhu je aktuálně Windows 10), oblíbeným je také OS Linux.

 

  

 

BIOS - jedná se o základní program, který je do počítače nainstalován už od výrobce. Zprostředkovává komunikaci s jednotlivými komponenty v počítači na nejnižší úrovni. Je uložen ve zvlášní paměti ROM, ze které lze pouze číst.

 

Operační paměť (RAM) - je úložiště, kde se nachází jádro operačního systému, právě spuštěné aplikace (programy), data, se kterými se pomocí spuštěných programů pracuje. Mezi nejdůležitějšími parametry je velikost operační paměti (př. 4 GB, 8 GB).

 

Internetový prohlížeč - počítačový program, který slouží k prohlížení internetových stránek. Mezi nejpoužívanější prohlížeče patří Internet Explorer, Mozilla Firefox a Opera.

 

Počítačový virus - jedná se o škodlivý kód, který se dokáže šířit bez vědomí uživatele. Pro své šíření se vkládá do jiných spustitelných souborů či dokumentů. Některé viry dokází sbírat hesla, mazat data nebo i zničit HDD. Mezi nejznámější viry v historii patří I Love You, Conficker či Flame.

 

Antivirus - jedná se o počítačový software, který slouží k identifikaci a odstraňování počítačových virů
a jiných šk
odlivých procesů. Kontrola probíhá na základě shody řetezce viru či jeho části v databázi programu. Databáze je průběžně aktualizována online ze stránek výrobce antiviru. Pokud je detekována hrozba, program informuje o nákaze a pokusí se soubor vyléčit/opravit (pokud je to možné), případně může infikovaný soubor uložit do karantény či jej úplně smazat. Antivirus se integruje do operačního systému, řada z nich využívá modulu pro bezpečnou činnost v internetovém prohlížeči i při práci s elektronickým bankovnictvím.

Existují desítky antivirových programů. Některé jsou k dispozici v základní verzi zdarma, pro komplexnější ochranu počítače je možno využít jejich placenou formu. Mezi ty nejznámější patří ESET NOD32 Antivirus, Avast, AVG, Kaspersky Antivirus, Norton AntiVirus, McAfee Antivirus či Avira antivirus.

Využívány jsou i tzv. jednoúčelové utility, jenž jsou navrženy pro odstranění konkrétních hrozeb či na jejich blokaci.

 

Malware - jedná se o škodlivý kód, jehož úkolem je poškodit operační systém počítače nebo v něm způsobovat nechtěné akce.

 

Spyware - jedná se o "špionážní program". Sleduje Vaši činnost na internetu i na počítači a může odesílat citlivá data o uživateli.