Nejčastější opravy u notebooků

  • výměna displeje
  • vadné napájení notebooku
  • poškozené panty u notebooku
  • nefunkční klávesnice
  • po startu se nenačte operační systém
  • oprava operačního systému

 

Výměna displeje

Displej notebooku je křehký, tudíž náchylný k úrazu a k následnému poškození. Výsledkem poškození displeje bývá většinou pád notebooku. Čas od času se také podaří někomu notebook zasednout, ale může se jednat také o závady, jejichž původcem nemusí být samotný uživatel. Na vzniklý problém může mít vliv i jiná součást počítače. Příklady častých závad: problikávající nebo špatně podsvícený displej, nerovnoměrný jas, pruhy na displeji či vadné pixely.

 

Vadné napájení notebooku/notebook se nenabíjí

Stejně jako my potřebujeme k životu konzumovat stravu, tak i notebook, aby mohl vykonávat činnost musí mít energii, konkrétně elektrickou. Napájecí adaptér je jedno z nejdůležitějších příslušenství. I on má však svou životnost. Právě chyba v napájecím adaptéru je jeden z nejčastějších problémů. Problém může být i v napájecím kabelu, který se často kroutí a jinak deformuje. Třetí příčinou, že se notebook nenabíjí, je vadný napájecí konektor (zasunutý, deformovaný či jinak poškozený).

 

Poškozené panty u notebooku

Panty neboli klouby u notebooku jsou při neustálém otevírání či zavírání notebooku namáhány. Pozvolna dochází k postupnému mechanickému opotřebování, které může vést k na prasknutí a k následným komplikacím při otevírání notebooku. Náchylnější k poškození jsou panty v plastové verzi. Je třeba dbát zvýšené pozornosti, protože poškozený kloub, může způsobit deformaci šasí a při větším mechanickém namáhání je v ohrožení i displej.

 

Nefunkční klávesnice

Příčin proč klávesnice nefunguje může být mnoho, a proto je nutné problém diagnostikovat. Klávesnice patří k nejvíce namáhaným částem notebooku. Tohle může, ale také nemusí hrát v problému roli. Klávesnice bývá často i vnitřně znečištěna, ale hlavním problémem bývá zpravidla to, že podlehne vnějším vlivům jako je třeba nechtěné polití.  V tomto případě je nutné zjistit, zda-li nedošlo k poškození dalších komponent uvnitř notebooku. Samotná klávesnice je vyměnitelná, je nutná však originální od výrobce a na konkrétní typ.

 

Po startu se nenačte operační systém

Poměrně častý jev. Proč se tak stane? Důvodů může být mnoho. Chyba způsobená virem, kolize softwaru s hardwarem (Modrá smrt), problém s ovladači a v nejhorším případě problém s HDD. Vše je řešitelné, ale je klíčová diagnostika, která odhalí příčinu problému.

 

Oprava operačního systému

Jednodušší varianta při nápravě problému v operačním systému. Provádí se většinou přes tzv. Recovery disk. V případě závažnější chyby se provádí reinstalace OS včetně nahrání potřebných ovladačů a systémových aktualizací.