Nejčastější opravy u notebooků

  • výměna displeje
  • vadné napájení notebooku
  • poškozené panty u notebooku
  • nefunkční klávesnice
  • po startu se nenačte operační systém
  • oprava operačního systému

 

Výměna displeje

Displej notebooku je křehký, tudíž náchylný k úrazu a k následnému poškození. Výsledkem poškození displeje bývá většinou pád notebooku. Čas od času se také podaří někomu notebook zasednout, ale může se jednat také o závady, jejichž původcem nemusí být samotný uživatel. Na vzniklý problém může mít vliv i jiná součást počítače. Příklady častých závad: problikávající nebo špatně podsvícený displej, nerovnoměrný jas, pruhy na displeji či vadné pixely.

 

Vadné napájení notebooku/notebook se nenabíjí

Stejně jako my potřebujeme k životu konzumovat stravu, tak i notebook, aby mohl vykonávat činnost musí mít energii, konkrétně elektrickou. Napájecí adaptér je jedno z nejdůležitějších příslušenství. I on má však svou životnost. Právě chyba v napájecím adaptéru je jeden z nejčastějších problémů. Problém může být i v napájecím kabelu, který se často kroutí a jinak deformuje. Třetí příčinou, že se notebook nenabíjí, je vadný napájecí konektor (zasunutý, deformovaný či jinak poškozený).

 

Poškozené panty u notebooku

Panty neboli klouby u notebooku jsou při neustálém otevírání či zavírání notebooku namáhány. Pozvolna dochází k postupnému mechanickému opotřebování, které může vést k na prasknutí a k následným komplikacím při otevírání notebooku. Náchylnější k poškození jsou panty v plastové verzi. Je třeba dbát zvýšené pozornosti, protože poškozený kloub, může způsobit deformaci šasí a při větším mechanickém namáhání je v ohrožení i displej.

 

Nefunkční klávesnice

Příčin proč klávesnice nefunguje může být mnoho, a proto je nutné problém diagnostikovat. Klávesnice patří k nejvíce namáhaným částem notebooku. Tohle může, ale také nemusí hrát v problému roli. Klávesnice bývá často i vnitřně znečištěna, ale hlavním problémem bývá zpravidla to, že podlehne vnějším vlivům jako je třeba nechtěné polití.  V tomto případě je nutné zjistit, zda-li nedošlo k poškození dalších komponent uvnitř notebooku. Samotná klávesnice je vyměnitelná, je nutná však originální od výrobce a na konkrétní typ.

 

Po startu se nenačte operační systém

Poměrně častý jev. Proč se tak stane? Důvodů může být mnoho. Chyba způsobená virem, kolize softwaru s hardwarem (Modrá smrt), problém s ovladači a v nejhorším případě problém s HDD. Vše je řešitelné, ale je klíčová diagnostika, která odhalí příčinu problému.

 

Oprava operačního systému

Jednodušší varianta při nápravě problému v operačním systému. Provádí se většinou přes tzv. Recovery disk. V případě závažnější chyby se provádí reinstalace OS včetně nahrání potřebných ovladačů a systémových aktualizací.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení